ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΗΛΙΚΙΑΣ 8-10 ΕΤΩΝ

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του Κέντρου Φυσικής και Ιατρικής Αποκατάστασης (ΚΕ.Φ.Ι.ΑΠ.) Γενικού Νοσοκομείου Σάμου θα πραγματοποιηθεί πρόγραμμα ομάδας  παιδιών ηλικίας 8 - 10 ετών. Οι συναντήσεις της ομάδας θα πραγματοποιούνται μια ημέρα την εβδομάδα, σε χώρο του ΚΕ.Φ.Ι.ΑΠ. και θα διαρκούν 1 ώρα.  Η ώρα συνάντησης θα είναι στις 14:00.

Ταυτότητα: Πρόκειται για ολοκληρωμένο πρόγραμμα ψυχοεκπαίδευσης, πρόληψης και διαχείρισης του άγχους καθώς και  ενίσχυσης της αυτοεκτίμησης  σε παιδιά σχολικής ηλικίας 8 - 10 ετών.

Αναλυτικότερα οι στόχοι θα είναι οι εξής:

•  Να αναγνωρίζει και να κατονομάζει τα συναισθήματα και το πώς αυτά συνδέονται με τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεται και συμπεριφέρεται.
  •  Να εφαρμόζει δεξιότητες συναισθηματικής ανθεκτικότητας σε προβληματικές καταστάσεις και σε αρνητικά γεγονότα, χωρίς την υποστήριξη άλλου προσώπου.
  •  Να έχει μια ρεαλιστική αντίληψη για τις ικανότητες και το δυναμικό του (ενδιαφέροντα, δεξιότητες, συμπεριφορά).
  •  Να διατηρεί τον αυτοέλεγχο όταν αναστατώνεται, αγχώνεται, θυμώνει.
  •  Να αλληλεπιδρά με τους συνομηλίκους
  •  Να αναγνωρίζει και να σέβεται τα συναισθήματα των άλλων
  •  Να δουλεύει ομαδικά.

Σε περίπτωση επιθυμίας για συμμετοχή μπορείτε να επικοινωνήσετε στα τηλέφωνα : 2273 3 50501 και 2273 3 50514 έως τις 20/9/2019.

ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΑΜΟΥ